suncemojemalo


Join the forum, it's quick and easy

suncemojemalo
suncemojemalo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Online
Ukupno je: 2 korisnika/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 2 gostiju.

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 67, dana sri tra 27, 2011 7:39 am.

--Šarlah--

Go down

--Šarlah-- Empty --Šarlah--

Postaj  Tanja pet sij 08, 2010 10:58 am

--Šarlah-- -198-s10

Bolest se prenosi izravno sa čovjeka na čovjeka, putem kapljica, ali i indirektno putem zagađenog rublja, posuđa ili pribora za jelo.

UVOD
Šarlah je akutna, zarazna bolest, od koje obolijevaju djeca predškolskog i školskog uzrasta. Šarlah najčešće pogađa djecu u dobi od 4-10 godina, a rijetki su slučajevi pojave bolesti kod djece mlađe od 2 godine. Djeca koja jednom prebole šarlah razvijaju doživotna zaštitna antitijela protiv streptokoknih pirogenih egzotoksina.
Šarlah uzrokuje bakterija beta hemolitički streptokok skupine A. Streptokok proizvodi otrove koji uzrokuju osip i crvenilo lica.
Bolest se prenosi izravno sa čovjeka na čovjeka, putem kapljica, ali i indirektno putem zagađenog rublja, posuđa ili pribora za jelo.

OČITOVANJE
Period inkubacije traje 3-7 dana, a tijekom tog perioda pacijent može imati simptome kao što su glavobolja, astenija i opća slabost. Nakon tog perioda bolest počinje naglo, vrućicom i povišenom tjelesnom temperaturom, treskavicom, glavoboljom, mučninom i povraćanjem. Koža pacijenta je suha, a lice crveno s izraženim bljedilom u području usana i brade. Pacijenti se žale bol u grlu, otežano gutanje i otežano disanje, jezik je prekriven bijelom naslagom, a limfni čvorovi na vratu su uvećani i bolni na dodir. Nakon toga se javlja izražen osip, osobito pod pazuhom, na prsima, u predjelu gaćica i na unutarnjim stranama bedra i nadlaktica. Od 5-7 dana počinje perutanje i ljuštenje kože, koje može potrajati od para dana, pa do čak 2-4 tjedna.

DIJAGNOZA I LIJEČENJE
Dijagnoza šarlaha je općenito laka a temelji se na karakterističnoj kliničkoj slici, pregledom, detaljnim pregledom krvne slike i izolacijom uzročnika iz brisa ždrijela.
Terapija se temelji na antibioticima i to osobito na pencilinu, osim ako je iz nekog razloga nemoguće dati pacijentu pencilin (npr. alergija na pencilin), pa se tada u terapiju uključuju neki drugi antibiotici (eritromicin). 24 sata od započinjanja terapije bolesnik više nije zarazan, a bolest se dosta lako i efikasno liječi i rijetko se javljaju bilo kakve komplikacije.
Pacijentima se preporučuje mirovanje, uravnotežena prehrana, dovoljno tekućine, a bolovi se mogu ukloniti davanjem acetilsalicilne kiseline (aspirin)

mojezdravlje.net
Tanja
Tanja
Admin
Admin

Broj postova : 206
Points : 613
Reputation : 0
Join date : 25.05.2009
Age : 46

https://suncemojemalo.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.