suncemojemalo


Join the forum, it's quick and easy

suncemojemalo
suncemojemalo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Online
Ukupno je: 3 korisnika/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 3 gostiju.

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 67, dana sri tra 27, 2011 7:39 am.

Kada potražiti lječničku pomoć?

Go down

Kada potražiti lječničku pomoć? Empty Kada potražiti lječničku pomoć?

Postaj  Tanja sri kol 04, 2010 1:01 pm

Djeca su po svojoj prirodi znatiželjna i nestašna.Često u igri i istraživanju novoga dožive razne nezgode. Udarac u glavugotovo je najčešća ozljeda zbog koje se zabrinuti roditelji obraćaju liječniku.

Iako je mozak zaštićen tvrdim, debelim kostima lubanje, može se ozljediti. Važno je znati da mozak može biti povrijeđen i ako koštane strukture nisu oštećene.

Vrsta ozljede glave
Udarac u glavu samo je sintagma kojom liječnik dokumentira da je do udarca u glavu došlo, a sam udarac najčešće je bez ikakvih drugih simptoma i znakova.
Potres mozga najblaža je ozljeda mozga. To je funkcionalna ozljeda mozga koja ne ostavlja trajne posljedice, a simptomi su prolaznog karaktera: gubitak svijesti(najčešće kratkotrajni), gubitak pamćenja-amnezija i vegetativni simtomi-mučnina, povraćanje, glavobolja, vrtoglavica ili slabost.
Zatvorene ozljede mozga su sve ozljede struktura unutar lubanje koje nisu uzrokovane otvorenom ranom. Mogu biti bezazlene ili smrtonosne, ovisno o ozljeđenom dijelu mozga i o opsegu same ozljede.
Prijelom lubanje je prekid kontinuiteta kosti koja okružuje mozak i druge strukture unutar lubanje. Može biti linearna, u obliku ravne linije, najčešće je bez trajnih posljedica i ne zahtijeva operativni zahvat. Impresivna fraktura karakterizirana je utisnućem lubanjskih kostiju ispod razine okolne kosti, a uzrokovana je snažnim udarcem predmeta male površine, ali velike mase. Često zahtijeva operativni zahvat.

Uzroci
Svi oblici ozljede glave uzrokovani su mehaničkom traumom. Najčešće su posljedica prometnih ozljeda, napada i padova. Kod djece su često posljedica rekreacijskih aktivnosti, npr. pada s bicikla, klizanja, rolanja ili skatebordinga. Malen, ali značajan broj ozljeda glave kod djece rezultat je zlostavljanja.

Znakovi i simptomi
Simptomi ovise o tržini i tipu ozljede.
Ako dijete po udarcu u glavu nije izgubilo svijest, odmah je zaplakalo i/ili se dalje normalno ponašalo i nastavilo obavljati uobičajne radnje i dužnosti najčešče nema mjesta za paniku. Ako se dijete žali na intenzivnu glavobolju, gubilo je svijest zbunjeno, je ne sjeća se događaja ili se žali na mučninu, te povraća dobro je obratiti se lječniku koji će procijeniti da li je potrebna kakva daljnja medicinska obrada.
Teža ozljeda glave uzrokuje teži i dugotrajniji gubitak svijesti, moguće mišićne grčeve,trajne neurološke poremećaje govora, vida, sluha, hodanja itd.

Dijagnoza
Na temelju opisa situacije u kojoj se dogodila ozljeda i pregleda ozlijeđenog postavlja se sumnja na ozljedu glave ili dijagnoza ako je ozljeda očita. Rtg snimka daje uvid u stanje koštanog sustava. Ako se sumnja na ozljedu mozga napravi se CT snimka. Daljnje pretrage rade se ovisno o procjeni.

Liječenje
Mamje površine ogrebotine potrebno je samo dobro oprati vodom. Veće porezotine ili razderotine najčešće je potrebno šivati ili rubove priljubiti posebnim flasterima (steri strip-moguće ih je kupiti i u ljekarnama). Ako se pojavi potkožno krvarenje ili otekline(podljevi, hematomi) pomoći će led koji treba staviti na mjesto otoka, ali ne direktno na kožu. Led se stavlja tijekom 20-30 minuta i može se ponavljati svakih 2-4 sata ako je potrebno.

Ozljeđenog je potrebno hitno odvesti klječniku ako postoji:
*gubitak svijesti
*nezgodan pad ili jak udarac, čak i ako ne postoji gubitak svijesti
*povraćanje
*zbunjenost
*pospanost
*slabost ili ne mogućnost hoda
*teška glavobolja.
Najbolje je odmah pozvati Hitnu pomoć, ako se ozljeđenog mora transportirati najbolje je to učiniti uz što manje pomicanja. Djeca su često više emocionalno nego fizički uzbuđena čak i nakon manje ozljede pa će se nakon plakanja smiriti i kad se umore često zaspati.
Ne treba ih tada na silu održavati budnima ako ne postoji strah da je došlo do teže ozljede.

Bolesnici s manjim ozljedama upućuju se na kućno liječenje koje se sastoji od odmora, ležanja u zamračenoj prostoriji. uzimanja tekućine i eventualno analgetika.

Osobe s težim ozljedama uvijek se primaju u bolnicu.

Napisao:
Zavod za dječju kirurgiju
KBC Rijeka
Tanja
Tanja
Admin
Admin

Broj postova : 206
Points : 613
Reputation : 0
Join date : 25.05.2009
Age : 46

https://suncemojemalo.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.