suncemojemalo


Join the forum, it's quick and easy

suncemojemalo
suncemojemalo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Online
Ukupno je: 5 korisnika/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 5 gostiju.

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 67, dana sri tra 27, 2011 7:39 am.

U kojoj dobi dojenčeta dati pojedine vrste voća?

Go down

U kojoj dobi dojenčeta dati pojedine vrste voća? Empty U kojoj dobi dojenčeta dati pojedine vrste voća?

Postaj  Tanja sub sij 09, 2010 6:11 am

Slijediti upute nadležnog pedijatra, ali načelno se može preporučiti sljedeće:
OD 4-6 MJESECI

JABUKA
Prvo voće koje se daje dojenčetu već u samom početku dohrane zbog ugodno slatkog i blagog okusa te lake probavljivosti. Ovo voće je bogato pektinom, koji pomaže aktivnost crijeva, a sadrži malo kalorija. Ako dohrana počinje već nakon navršena 4 mjeseca, uputno je dati gotove obroke u malim staklenim bočicama, a nakon 6 mjeseci ribanu jabuku ili usitnjenu na odgovarajući način.
BANANA
Sadrži posebni škrob (kompleksni šećer) koji polako oslobađa energiju i mineral kalij koji je koristan (i neophodan) za funkciju živčanog i mišićnog sustava te održanje ravnoteže vode i soli u organizmu. Može se uvesti u dohranu već od 4-6 mjeseci kao gotov (industrijski) obrok, ali i od 5. mjeseca prirediti svježa usitnjena banana (poput pirea).
KRUŠKA
Vrlo je slatka i bogata vlaknima koja potiču aktivnost crijeva (peristaltika, tj. brži prolaz sadržaja). U dobi od 4-6 mjeseci može se dojenčetu ponuditi gotov obrok iz male staklenke, a nakon navršenih 6 mjeseci svježe voće naribano ili dobro usitnjeno vilicom, da nema grudica.

NAKON NAVRŠENIH 6 MJESECI

ŠLJIVA
Bogata je vitaminom C i kalijem i pomaže kod dojenčadi koja imaju smetnje u eliminaciji stolice koja je tvrda, a nerijetko se zatvor stolice javlja baš s uvođenjem dohrane. Od navršenih 6 mjeseci može se uvesti u jelovnik kao gotovo obrok ili svježe pripremljena.

OD NAVRŠENIH 10 MJESECI

BRESKVA I NEKTARINA
Obje vrste voća su intenzivnijeg okusa i mirisa, djeluju osvježavajuće, a obiluju vlaknima i kalijem, s relativno malo šećera, te su stoga lako probavljive. Mogu se dati svježe nakon navršenih 10 mjeseci, a budući da mogu uzrokovati alergijsku reakciju, potreban je oprez osobito u djece koja pate od ekcema ili su alergična na neku namirnicu. Najbolje je posavjetovati se s pedijatrom. Kao gotovi dječji obroci voća, homogenizirani, mogu se dati i znatno ranije.
MARELICA
Ovo voće narančlasto crvene boje obiluje betakarotenom - pretečom vitamina A, vlaknima i kalijem. I pri uvođenju marelica u dohranu dojenčeta potreban je oprez i svježe voće nikako ne davati dojenčetu prije navršenih 10 mjeseci zbog moguće pojave alergije. Kao i breskva, mogu se dati ranije (nakon 6 mjeseci) kao gotovi homogenizirani obroci.

POSLIJE 12 MJESECI

AGRUMI
Postoji rizik od alergije u djece koja za ovo stanje imaju prirođenu sklonost (atopija) te se stoga ove vrste voća uvode u dječji jelovnik kasnije. No naranče i limuni su neophodni u prehrani zbog sadržaja velike količine vitamina C.
KIVI
Također je optimalni izvor kalija i vitamina C. Ovo voće ima značajnu ulogu u pravilnom funkcioniranju sustava obrane organizma (imunitet) te zaštite sluznice. Inače je i lako probavljivo voće i ne sadrži puno kalorija. No zbog mogučnosti pojave alergije treba ga uvesti u prehranu dojenčeta uz znatan oprez (vrlo postupno i u malim količinama).

NAKON 2 GODINE

Nakon te dobi dijete može dobiti i sve druge vrste voća koji se ne smiju dati ranije jer mogu u djece sa sklonošću alergiji izazvati nepoželjne reakcije.
JAGODE
Mirisave su i ukusne, optimalan su izvor vitamina C, bogate šećerom, kalijem i kalcijem.
TREŠNJE
SadrŽe mnoge jednostavne šećere, koji se brzo apsorbiraju, od minerala kalij i kalcij i malu količinu betakarotena te vitamina C.
GROŽĐE
Vrlo je bogato šećerom (fruktoza i glukoza). Može zadovoljiti djetetove potrebe za šećerom i biti zamjena za međuobrok koji sadrži više kalorija i masti. Najbolje ga je ponuditi prije podne i poslije podne. Uz to je grožđe bogato kalijem. Dijete treba poučiti kako jesti ovo voće jer ako ga počne odviše žvakati kako je do sada naviklo, neće mu se svidjeti jer će žvakati kožu i koštice bobica grožđa.
SUHO VOĆE
Od druge godine nadalje, dijete može dobiti suho voće koje sadrži nezasićene masti, kao što su orasi, lješnjaci i bademi. Nezasićene masti imaju važnu ulogu u prevenciji poremećaja cirkulacije i bolesti srca. Ove vrste voća sadrže i vitamin B2, koji je značajan za zdravlje kože, noktiju, vida i živčanog sustava te vitamin B5, koji je neophodan za kožu: pomaže obnovu stanica i zarastanje rana (stvaranje ožiljka). Nakon dvije godine dijete može dobiti i neoljušteno voće jer kora sadrži vlakna i pektin. Kada se daju djetetu ove vrste voća mama mora biti nazočna zbog mogučnosti aspiracije. Najbolje ga je dodati mljeveno kašicama, pudingu, palačinkama i drugim jelima (tjestenina).

Autor: Prim. mr.sc. dr. Ružica Duplančić-Šimunjak, pedijatar
Tanja
Tanja
Admin
Admin

Broj postova : 206
Points : 613
Reputation : 0
Join date : 25.05.2009
Age : 46

https://suncemojemalo.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.